Vecie laikraksti atkal dzīvi!

Periodika ir laikmeta spogulis un aizraujošs ceļojums Latvijas vēsturē, tā ļauj salīdzināt ideoloģiski tik dažādos periodus – "cara laiku", "pirmās brīvvalsts laiku", "Ulmaņa laikus", "vācu laikus", "krievu laikus" un "mūsdienas". Jau palasot virsrakstus vien, spilgti izjūtama katra laikmeta noskaņa.
Karstās vasaras vidū, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Digitālās bibliotēkas vadītājs Artūrs Žogla ir iepriecinājis ar ziņu par laikrakstu “Balvu taisnība” un “Vaduguns” pieejamību digitalizētā formā portālā www.periodika.lv.

www.periodika.lv ir portāls, kurā ir pieejamas vairāk kā 3000 periodisko izdevumu digitālās versijas. Tas tika izveidots digitalizācijas projekta “Periodika.lv” (2007) rezultātā un atklāts 2008.gadā. Periodikas digitalizācija ļauj nodrošināt tās saglabāšanu un pieejamību. Šobrīd portālā periodika.lv iekļauts vairāk kā 2,5 milj. lappušu no preses izdevumiem latviešu, krievu, vācu, angļu un citās valodās no 1761. līdz 2011.gadam. Kolekcijā ir iekļauti daudzi kultūrvēsturiski nozīmīgi laikraksti un žurnāli, piemēram:

• Rigische Anzeigen − viens no pirmajiem Latvijas teritorijā izdotajiem laikrakstiem;
  • pirmais laikraksts latviešu valodā Latviešu Avīzes;
  • jaunlatviešu izdevumi Mājas Viesis un Pēterburgas Avīzes;
  • populārākie 20.gs. 20.−30.gadu periodiskie izdevumi − Jaunākās Ziņas un Atpūta;
  • padomju laika izdevumi − Cīņa, Padomju Jaunatne, Zvaigzne, Liesma;
  • trimdas izdevumi – Laiks, Latvija Amerikā, Austrālijas Latvietis;
  • 20.gs. 90.gadu izdevumi − Diena, Lauku Avīze.

Portālā var atrast arī reģionālos laikrakstus, zinātniskos un profesionālos izdevumus, dažādu organizāciju mēnešrakstus un biļetenus, žurnālus sievietēm, izdevumus bērniem, žurnālus par mākslu, sportu, modi, filatēliju un daudziem citiem tematiem. Autortiesību ierobežojumu dēļ periodika.lv portālā brīvi pieejami ir tie preses izdevumi, kas vecāki par 70 gadiem (izņēmums ir izdevumi, kuriem piekļuve nodrošināta ar izdevēja atļauju). Pārējie materiāli ir pieejami Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītavās, kā arī Gaismas tīkla bibliotēkās.

Nāc uz savu tuvāko bibliotēku un lasi!