Latvijas bibliotekāru biedrības Latgales nodaļas konference “ Nemateriālā mantojuma popularizēšana Latgales bibliotēkās” Krāslavā

2018.gada 28.septembrī Latvijas bibliotekāru biedrības Latgales nodaļa un Krāslavas novada centrālā bibliotēka organizēja Latgales novada bibliotekāru semināru- nometni “ Nemateriālā mantojuma popularizēšana Latgales bibliotēkās”. Ziemeļlatgali šajā pasākumā pārstāvējām mēs, sešas Balvu, Viļakas un Rugāju novada bibliotēku darbinieces: Ruta Cibule, Rutta Jeromāne, Anita Magina, Ina Skrima, Ināra Bobrova un Vita Romanovska.

Krāslavā mūs laipni sagaidīja Krāslavas novada centrālās bibliotēkas vadītāja Valentīna Magidas, bibliotēkas darbinieces, kā arī LBB valdes priekšsēdētāja Māra Jēkabsone. Konference notika tikko renovētajos muižas staļļos -Amatu mājā, kur taps Latgales dažādu tautību tradicionālās virtuves ekspozīcija, bet pašlaik tur aplūkojamas dažādu mākslinieku gleznas un fantastiska izšūtu grāmatzīmju izstāde- katrai grāmatai saturiski un idejiski pieskaņota grāmatzīme.

Konferences pirmajā daļā mūs uzrunāja lektores un grāmatu autores Māra Kulakova un Lolita Šelvaha.

M. Kulakova savā lekcijā runāja par tradicionālo latviešu, arī latgaliešu ēdienu saistībā ar gada ritu. Pamatu pamats visam ir graudaugi un to dažādie izstrādājumi- maize, putras dažnedažādos variantos, kuras katrā novadā sauc atšķirīgi, un svarīgi ir šos nosaukumus, kā arī pagatavošanas veidus piefiksēt (rakstiski, fotogrāfijās, video), lai tie neaizietu nebūtībā. Tāpat lektore arī uzsvēra, ka viss jaunais ir labi aizmirsts vecais, piemēram, picas, par kurām mēs tik ļoti sajūsmināmies, ir tas pats slokātnis -rauga mīklas izstrādājums, kam pa vidu liek dažnedažādu pildījumu. Galvenais, ko nedrīkstam aizmirst, ka gatavošana mājās- tā ir saskarsme, attiecību veidošana, kopšana.

L. Šelvaha savā lekcijā vairāk pieskārās tieši latgaliskajai virtuvei, nosaukumiem, receptēm. Interesants fakts, ka mūsu pusē pazīstamajai Bukstiņputrai ir pāri pār 20 dažādu nosaukumu. Lektore runā par Latvijas garantēto tradicionālo īpatnību shēmu- ēdieniem, kuri iekļauti Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā: sklandrausis, saldināta rudzu maize, lielie pelēkie zirņi, Rucavas baltais sviests, Jāņu siers, reģistram pieteikti arī Carnikavas nēģi.

Ar ko sākt, lai krātu nemateriālo mantojumu-ēdienus? Protams, ar sevi: vākt receptes (ar roku rakstītās), veidot savu recepšu grāmatu, pierakstīt dzimtā, ģimenē populārās receptes; izpētīt vecos albumus, fotogrāfijas, galda klājuma koncepciju; pierakstīt vecāko ģimenes locekļu atmiņas, sarīkot izstādi un- veidot grāmatu.

Biedrības “ Latgales kulinārā mantojuma centrs” valdes priekšsēdētāja Tatjana Kozačuka īsumā iepazīstināja klātesošos ar biedrības darbību, darbības veidu, mērķiem, kulinārā mantojuma tīklu, kas darbojas ne tikai Latvijā. Sīkāk to var iepazīt mājas lapā www.kulinaraismantojums.lv. Cilvēks, kas pierāda, ka ar aktīvu, uzstājīgu darbu, piesaistot projektu naudu, var apgriezt pasauli kājām gaisā ! Jāpiezīmē, ka TIC mājvieta –muižas pārvaldnieka māja, renovēta tieši par projektu naudu, pašlaik tur atrodas arī privātā leļļu kolekcija- muzejs.

Konferences turpinājumā grāfa Plātera pavadībā izstaigājām pils parku, ielūkojāmies vēsturē, aplūkojām krāšņo ainavu uz Daugavas lokiem, iepazināmies ar Krāslavas novada muzeju. Pēc sātīgi ieturētām pusdienām- uz dzīvas uguns vārītas zivju zupas un griķu putras, bijām gatavas konferences otrajai daļai- ēdienu prezentācijai.
Pavisam no Latgales novada bibliotēkām tika iesniegtas un prezentētas 18 dažādu ēdienu receptes, līdz ar to galds bija bagātīgs un krāšņs. Bija gan vinegrets ar siļķi, gan ebreju virtuves feinšmaker- siļķu maizes, gan “ zakuska” un pašdarinātais, gan guļbešnīki, buļbešnīki, draņiki, asuškas un kļockas, žagariņi un riekstiņi, bet visu pārspēja mūsu komandas- “ Zīmeļlatgolys rūzeites” ēdiens un tā prezentācija- klasiskie godu cepumi –rozītes, kas bija katrai izdevušās citādāk, bet visas izskatījās un garšoja izcili. Idejas autore- Viļakas novada bibliotēkas vadītāja Rutta Jeromāne recepti jau iesūtīja iepriekš, bet komanda- Ina Skrima, Anita Magina, Ināra Bobrova, Vita Romanovska un Ruta Cibule visu iepriekšējo dienu cepa un vārīja, domāja par kopējo komandas izskatu. Rezultātā- skatītāju simpātijas un balva “ Dažādais latgalietis”.

Saulei spīdot un krāsainajām lapām virpuļojot rudens vējā, mēs braucām mājup ar atziņu, ka nedrīkstam pazust un izšķīst pasaules kulinārijā- mums pieder milzīgas vērtības, kuras jāprot nodot nākamajām paaudzēm.