Danskovītes lugu grāmatas „Ontans i Anne” atvēršanas svētki Baltinavā

11. oktobrī Baltinavas Paaudžu centrā notika Danskovītes ( Anitas Ločmeles) lugu grāmatas " Ontans i Anne" atvēršanas svētki, kuros ciemiņus atraktīvā veidā sagaidīja jaunais, pēc tipogrāfijas smaržojošais izdevums- tas bija novietots starp Ontana „pižiku”, brillēm, zem galda bija viņa zeķes, kas sabāztas šņorzābakos, bet otrajā pusē- Annes atribūti. Skanēja dziesma no Nacionālā teātra izrādes " Latgola. lv." Sveicēju pulciņā bija Baltinavas novada domes priekšsēdētāja Lidija Siliņa, Baltinavas amatierteātra „Palādas” kolektīvs, Baltinavas novada un vidusskolas bibliotekāres, Anitas Ločmeles tuvākie ģimenes cilvēki un grāmatas ilustrāciju autore Gaļina Gruziņa.

Grāmata izdota, pateicoties Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts Kultūrkapitāla fonda un a/s „Latvijas valsts meži” finansiālam atbalstam, projekta iesniedzējs- biedrība „Sukrums”. Grāmatā apkopotas 8 lugas daļas. Tas ir neparasts krājums, un to apliecina teksta izkārtojums, kur Baltinavas izloksne, kas ir treknrakstā, mijas ar latviešu literāro valodu, tāpēc lugas lasīšana un iestudēšana iespējama visiem, kuri tik vēlēsies to. Ja neprot runāt pēc baltinaviešu modes, tad var ņemt, ja vēlas, no latgaliskā teksta kolorītus vārdus, tādējādi bagātinot lugas varoņu valodu.

Grāmata var būt labs materiāls valodniekiem un ikvienam interesentam, kad ir jāstudē latviešu valodas dialekti.
Tā ir arī arhīvs, kurā glabāsies latgaliešu valoda Baltinavas izloksnes formā, šī laikmeta lauku sadzīve, notikumi, tradīcijas un latgalieša vērtības.

Grāmatas ilustratore Gaļina Gruziņa katras daļas sākumā ir ielikusi karikatūru, kas sasaucas ar lugas notikumiem, tā ka šis krājums patiks arī " bildīšu vērotājiem" un varbūt pat ieinteresēs palasīt pašu lugu.

Prezentācijā autore smalki izstāstīja grāmatas tapšanas gaitu, pieļautās kļūdas un "gūtos punus un zilumus". "Tagad es zinu, kā top grāmata un cik daudz darba tur jāieliek," secināja Danskovīte. Uz svētkiem atnākušie saņēma dāvanā viņas grāmatu.
Tā ir otrā Danskovītes lugu grāmata, bet pirmā, kuras izdošanu kārto viņa pati, jo krājuma " Lugas"( 2008) publicēšanu vadīja dzejnieks Ontans Slišāns.

Danskovītes grāmata " Ontans i Anne" jau ir pieejama visās lielākajās Latvijas pilsētu bibliotēkās, bet Latgalē- arī novadu bibliotēkās.

Anita Ločmele iepazīstina ar grāmatas tapšanas ceļa līkločiem.

Danskovīti sveic Baltinavas novada domes priekšsēdētāja Lidija Siliņa.

Anita Ločmele (Danskovīte) kopā ar savu Baltinavas amatierteātra „Palādas” kolektīvu grāmatas atvēršanas svētkos. Viņa ir gan lugas autore, gan kolektīva vadītāja un režisore, gan Annes lomas atveidotāja.

Grāmatas „Ontans i Anne” autore Danskovīte (Anita Ločmele) un ilustrāciju autore Gaļina Gruziņa- prieks par grāmatu un autogrāfi.