Kubulu bibliotēka

Pasākumi, norises, jaunumi

IZSTĀDE 25.MARTS KOMUNISTISKĀ TERORA UPURU PIEMIŅAS DIENA

25. martā aprit 72 gadi kopš 1949. gada deportācijām, kad notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem.

Ņemot vērā valstī noteiktos epidemioloģiskos ierobežojumus, ierastie atceres pasākumi  nenotiks.

Bet katrs no mums aicināts individuāli vai vienas mājsaimniecības ietvaros  atcerēties šos notikumus: nolikt ziedus, iededzināt svecītes  komunistiskā genocīda upuru piemiņas vietās,  tai skaitā arī Kubulu pagasta Balvu stacijā.

Šajā dienā pāršķirstīsim vecos fotoalbūmus un atcerēsimies  ģimenes locekļus, draugus  un paziņas, kas cieta no represijām,  piezvanīsim tiem, kas vēl ir mūsu vidū, ko pazīstam personīgi, aprunāsimies.

Iepazīsim  mūsu Valsts  traģiskās vēstures lappuses  arī  skatoties filmas un  lasot grāmatas.

Kubulu bibliotēkā ir izveidota virtuālā literatūras izstāde par Staļina laika represijām

Bibliotēka strādā otrdienās un ceturtdienās no 8.30-17.00, par grāmatas esamību uz vietas vēlams iepriekš sazināties ar bibliotekāri Gunitu piezvanot  28333673

Lūdzam ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus un sociālo distancēšanos.

Valentīna kaša
Par tevi, Latvija»

veltījums bijušā Balvu rajona represētajiem

grāmatā apkopoti bijušā Balvu rajona iedzīvotāju atmiņu un dzīves stāsti, kuri cietuši represijās, kuras pēc autores domām nav tikai 1941. gada un 1949. gada deportācijas, bet arī cita veida cilvēku apspiešana un tiesību ierobežošana, kura bija jāpiedzīvo šeit palicējiem.

Andra Manfelde
«Mājās pārnāca basa»

Par smagām tēmām rakstīt reizē gaiši un pietiekami sirsnīgi, ka pat viscietākais prāts aizdomāsies, – tas ir Manfeldes stils. Izsūtīto tēma gana svarīga mums visiem, tomēr arvien nozīmīgāks kļūst arī tās mākslinieciskais pasniegšanas veids. Ieraudzīt saules staru pat vistumšākajā bezizejā, saskatīt poētismu tur, kur dzīve saliek visreālistiskās robežas, un atstāt piemiņu par sevi – to visu var lasīt lakoniskajos, dzīvu cilvēku piedzīvotajā balstītajos Manfeldes stāstos. Teksti tapuši, autorei brīvi sarunājoties ar varoņiem, dažreiz bija pieejama tikai kāda vēstule, ko rakstniece arī mākslinieciski atveidojusi dzīvi un mīlestību apliecinošā prozā.

Andra Manfelde
«zemnīcas bērni»

1949. gada 25. marta deportācijas, Latvija

Zemnīcas bērni” pirmo reizi klajā nāca 2010. gadā, un tā saņēma Ventspils pilsētas un Ventspils Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas balvu “Sudraba tintnīca”. Grāmata tika nominēta arī Latvijas Literatūras gada balvai, un tā klausāma audio formātā. Šis ir grāmatas trešais izdevums, kurā autore skaudri izstāsta savas dzimtas pārdzīvoto Sibīrijā. Dzimtas stāsts autori iedvesmojis uzklausīt citu izsūtīto dzīves un bērnības pieredzes, kas apkopotas stāstu krājumā “Mājās pārnāca basa”.

Margarita Stradiņa
«Atņemtā dzimtene»

1941. gada 14. jūnija deportācijas, Latvija

Dokumentāls atmiņu stāsts

Es pārnākšu, kad upe lēnām aizsals,

Vai varbūt tad, kad puteņos jau sniegs,

Es pārkāpšu pār visiem asiem žogiem,

Es pārnākšu, vienalga, kad tas būs.

Margarita stradiņa

rūta upīte
«vēl tā gribējās dzīvot»

Šīs grāmatas, sauktas «rūtiņas grāmata", pirmizdevums Amerikā, apgādā Grāmatu Draugs 1978. gadā satricināja ikviena tās lasītāja sirdsmieru. Rūtiņas jeb Rūtas Upītes, mazās, nevainīgās meitenītes skarbais ciešanu stāsts par Sibīrijā piedzīvoto tika pārtulkots arī angļu valodā - jo pasaulei jāzina, cik daudz ļaunuma mums nodarījusi totalitārā vara un tās pakalpiņi. Nu grāmata nākusi klajā latviešu, angļu un krievu valodās.

Māra Zālīte
«pieci pirksti»

"Pieci pirksti" ir autobiogrāfiska bērnības atmiņu grāmata, kurā autore tēlo atgriešanos kopā ar ģimeni mājās no Sibīrijas 20. gadsimta 50. gadu otrajā pusē un dzīvi Latvijā 50.–60. gadu mijā. Grāmatas centrālā ass ir piecgadīgās Lauras un viņas vecāku – 1941. gada jūnijā izsūtīto bērnu - traumatiskā pieredze, kas tik daudzus gadu desmitus ģimenes iekšienē glabāta un klusēta. Ar bērna acīm skaudrums vēl satriecošāks – nepārejošas bailes no bada, bailes no vēlreizējas izsūtīšanas.

Māra Zālīte
«pARADĪZES PUTNI»

«Paradīzes putni» romāna "Pieci pirksti" otrā grāmata

Māras Zālītes autobiogrāfiskais romāns "Pieci pirksti" (2013), ieguvis ne tikai plašu lasītāju, bet arī profesionāļu atzinību. Māra Zālīte saņēmusi gan Lielo lasītāju balvu, gan Latvijas literatūras gada balvu. Autore bija solījusi turpinājumu. Nu šis brīdis ir pienācis - lasītāji saņem romāna "Pieci pirksti" otro grāmatu "Paradīzes putni". Jaunā prozas darba grodā dramaturģija un precīzās poētiskās detaļas spilgti un nepielūdzami tēlo aprakstīto laikposmu, kas desmitgadīgajai Laurai ir vienīgā realitāte, kurā augt, pieaugt un meklēt patiesību.

Gundega repše
Bogene»

G. Repšes romāns vēsta par 1940.-1941. gada notikumiem Latvijā. Bogene ir kā nežēlīgas gaismas zibsnis, kas nevis sit ar aklumu, bet atver jaunu redzes kanālu. Jebkura metafora šeit ir patstāvīgs vēstījuma tēls, tomēr pats īpašākais ir šī darba precīzi sajūtamais virsuzstādījums: nav nekā baigāka par garam nodarītajām ciešanām — fiziskām ciešanām mierinājumu nes nāve, kamēr nācijas gara spīdzināšana ir kosmiska mēroga - un mierinājums nav iespējams...