Viļakas novada Kupravas bibliotēka

Novadpētniecība bibliotēkā

Piemini Latviju!

 Piemini Latviju, latvi, ik stundas, ik brīdi, labās un ļaunās dienās ; bet jo sevišķi, kad tev labi klājas. Zini, - neviena māte tā neilgojas redzēt savu bērnu, kā ilgojas pēc katra no mums mūsu visu Māte- Latvija.

Dzīvo kur dzīvodams, bet nesaki nekad- te es esmu mājās, te esmu atradis jaunu dzimteni.  Jo zini; dzimtene ir tikai viena-kur esi dzimis, kur dzimuši un mūžu nodzīvojuši tavi vecāki, tavi senči, paaudžu paaudzes.

Piemini Latviju! Ar šiem vārdiem sasveicinies, ar tiem atvadies, tiekoties ar tautiešiem jebkurā pasaules daļā. Turi Latviju dziļi ieslēgtu savā sirdī. Turi to kā lielāko dārgumu, ko nedrīkst pazaudēt. Jo , zaudējis Latviju, tu zudīsi pats./J.Jaunsudrabiņš./ 

Kuprava, kādreiz...

 

 

 

 

     

  

 

                                                                 

Rūpnīca, dzelzceļš, pasākums Brāļu kapos, ēdnīca pie Kupravas DCR, dzīvojamās ēkas, sagādes kantoris.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Lapas < Novadpētniecības materiāli> lietotājiem: lai to atvērtu, sākumā ->novadpētniecības materiāli, tad->kuru vēlas materiālu, tad-> patin uz leju, atveras vai bilde vai lasīt vēl, tā ik vienu.Piemēram - BRĀĻU KAPI- jātin uz leju, līdz tie būs.

balvi.biblioteka.lv/Alise/lv/advancedsearch.aspx

balvi.biblioteka.lv/Alise/lv/search.aspx 

Mapes bibliotēkā:

Þ    Novadpētniecības materiāli par Kupravas pagastu.

Þ    Izglītības darbs.

Þ    Ģimene un sadzīve. Sociālās problēmas.[vairākas mapes.]

Þ    Pagasta pašvaldība. Tās darbība.

Þ    Kultūras dzīve pagastā.

Þ    Garīgā dzīve[vairākas mapes].

Þ    Sporta dzīve.

Þ    Mežniecība, tās vēsture.

Þ    Kupravas drenu cauruļu rūpnīca[vairākas mapes].

Þ    Albums par Kupravas Romas katoļu baznīcu un kapsētu.

Þ    Novadnieks Francis Logins.

Þ    Kupravas  bibliotēkas vēsture.

Þ    Kupravas pagasta , tā apkārtnes vēsturiskie notikumi.

- kultūras dzīve,

- par priesteriem, kuri kalpojuši draudzē/vairākas mapes./

- etnogrāfiskais ansamblis,

-un citas.

Kupravas Romas katoļu baznīca.

Ievietoja: Administrator (biblio) Nov 16 2009
Novadpētniecība bibliotēkā >>

 

Kupravas baznīca, mūsdienas/no interneta vietnēm./

 

Kupravas baznīcas bildīte, darbojas arī mūsdienās, šeit apmēram 30.gados, SV.Ignata, centrālais altāris.

SV.IGNATA NO LOJOLAS SVĒTKI KUPRAVĀ, pr.F.Šneveļa jubileja.

L.Dukaļskas foto, no interneta vietnēm.                                                          

Kupravas Romas katoļu draudze.

 

Kupravas R.-katoļu draudze atrodas kādreizējā Abrenes apriņķī/Balvu raj./ uz ziemeļaustrumiem no Balviem, robežojas ar Viļakas, Liepnas, Sprogu un Balvu draudzi. Attālums līdz Viļakas baznīcai -15 km, Liepnas-12 km, Balvu-22 km, līdz Sproģu baznīcai-17  km.

Attālums līdz kaimiņdraudžu robežām ; līdz Viļakas dr. robežai-9 km, līdz Liepnas-6 km, Balvu- 7 km, Sproģu-5 km.

  Kupravas katoļu draudze dibināta 1925. g. NETĀLU no Kupravas stacijas/mežā/ draudzei piešķīra 15 ha zemes. Liepnas ceļa malā, pr.Broņislava Kivrāna vadībā 1928.g. uz augsta akmens pamata tika uzbūvēta māja .Koka ēka bija 18 m gara un 3 m augsts nams. Baznīcā ir koka grīda, ir elektrība, ne baznīca, ne sakristeja nav apkurināma.

Garām baznīcai iet vairākas autobusu līnijas, autobusu pietura atrodas 300 m no baznīcas, pasts-500 m, dzelzceļa stacija- 300 m.

Draudze. Tā dibināta 1925.g.Tā tika izveidota, atdalot no Balvu un Viļakas vairākas sādžas.

Pēc 1973.g. sniegtajām ziņām, Kupravas draudzē ietilpst apdzīvotas vietas, viensētas :  Ašusils, Dubudeksnis, Gailova, Irikova, Judini, Klāni, Krystacalms, Kulpene, Kuprova, Makšinova, Nastrova, Repšova, Strauti, Makšinovas Strauti, Vackuprova.

1935.g. draudzē bija 1500 draudzes locekļu, 1994.g.- praktizējošo katoļu skaits-300.

1968.g. parastā svētdienā piedalījās 60 dievlūdzēju, lielākos svētkos-170, gadā-3400 dievgaldnieku.

1994.g. gadā bija tikai 320 dievgaldnieku, jo prāvests nedzīvo uz vietas, bet apkalpot draudzi brauc no Viļakas.sta viennavas celtne. Ēkas kreisajā pusē bija trīsistabu dzīvoklis ar virtuvi, bet labajā-lūgšanu

Draudzes locekļi ir latvieši, sv. Mise notiek 1. un 3.mēneša svētdienā plkst. 14.3- latgaliski.

90.gados prāvests Kupravas vidusskolā reizi nedēļā pasniedz ticības mācību- 1.grupā ir 15-2-, , otrajā- 5-10 skolēnu. Kupravas v-skolā mācās 140 skolēnu, 66 latviešu, 74- krievu valodā.

Kupravas draudzē īpaši svētki ir sv. Ignata diena.

Draudzē ir viena- Kupravas- kapsēta, kas darbojas apmēram no 1920.gada. tā atrodas 300 m no baznīcas. Kapusvētki notiek ik gadu, piedalās apmēram 300-400 cilvēku.

 

Vēsture, priesteri, ērģelnieki

 
 

 

Francis Logins  [28.02.1908.-

 

 

 

 

10.04.1993.]

 

 

  

Naseņ – šūpavasar, 10.aprelī pēc ilgstūšas un gryutas slimeibas sovu tyvinīku vydā myužeibā aizgōja vīns bu īvārojamōkim Latgolas ērgeļnīkim, koru diriģents un komponists Francis Logins. Šōs rindas – jō pīmiņai.

 Fr.Logins dzimis 1908.g.28.februārī Škilbānu pogosta Sviļovas cīmā, kur ģiminē bez jō vēļ beja 2 brōļi un mōsa. Vīneigais nu ģimines, jys beja apveļteits ar muzykalom dūteibom, ļūti mīļojis muzyku un dzīsmes jau nu bērneibas. Specialū izgleiteibu tūlaik īgyut beja gryuši, bet talants un ceņteiba dareja sovu.

   Francis sōk strōdōt par ērgeļnīku sōkumā Kuprovas un Līpnas draudzēs, pēc tam lielajā Viļakas draudzē , kur izveidoj skaistu un kuplu bazneicas kori.Jō pirmī muzykalī sacerejumi aizīt būjā kara laikā , bet pēc pōrsaceļšanas uz Viļaku ir komponējis muziku vairōkom Sv.Misem, kam pats ari devis nūsaukumus’’In hon.Cordis Jesu’’, ‘’Mōras zemes karalīne’’u.c.Komponej ari cytu goreigū muzyku, sevišķi skaists ir dzīdojums ‘’Ave Maria’’.Šei goreigō muzyka ari myusu dīnōs teik izpiļdeita bazneicōs.

 1945.g. Fr.Logins teik uzaicynōts strōdōt par dzīdōšonas školōtōju Viļakas vydusškolā, bet dreiži kļyust skaidrs, ka savīnōt školōtōja un ērģeļnīka omotu padūmu varas apstōkļūs nabyus ļauts – tys tyka pasaceits skaidri. Fr.Logins palīk školā pi jaunōtnes, kuru vīnmār pīvylka jō naizseikstūšais humors, labsirdeiba, izcylō diriģenta prasme. Nūzeime šeit, bez šaubōm, beja ari materialajim apstōklim, jo saticeigajā giminē kūpā ar dzīvesbīdri Mariannu tyka audzynōti 6 bārni – 3 dāli un 3 meitas. Lai gon beja ari nalela pīmōjas saimnīceiba 10 km no Viļakas, školōtoja olga beja lels atspaids. Kotru dorba dīnu ar velosipēdu voi kōjōm tyka veikts šys attōlums leidz školai un atpakaļ uz mōjom, bet tys natraucēja, naskaitūt mōceibu stuņdes, vadiet gon škoklānu gon pīaugušūs korus na tikai Viļakā, bet arī apkōrtnē un strōdōt ari Viļakas 7-kl. pamatskolā leidz pat tōs apvīnōšonai ar vydusškolu.

 Fr.Logins beja naiztryukstūšs diriģents un vērsdirigents rajona Dzīsmu svātkūs, komponēja ari laiceigus sacerējumus, tautas dzīsmu apdares, pīm.’’Visu mežu izstaigāju’’u.c., vīnmār beja dzeivesprīceigs un enerģisks. Bez jō leidzdaleibas naiztyka nivīna pašdarbeibas teātra izrōde, kuras tymā laikā Viļakā beja populāras. Tyvojūtīs pensijas godim( 60.godu beigōs) Fr.Logins aizīt nu školas un atsagrīž pi dorba, kam tūmār pīder sirds- pi ērgeļnīka pīnōkumum Viļakas draudzē, naaizmērstūt ari Līpnas un Kuprovas bazneicas.

 Un tai- leidz pat sovai saslimšanai. Nailgi pyrms sovas nōves Sv.Mises ‘’In hon. Cordis Jesu’’partituru, kai ari vairōkas cytas kompozīcijas dōvynojis Viļakas vydusškolas muzejam.

 F.Logins beja gaiša personeiba, vīns nu nūvoda goreigōs un laiceigos kulturas dryvas kūpējim.
Moz beja vīglu dīnu jō dzeivē, beja pat jōpīredz, kai myužeibā aizīt vīns nu dālim, bet vysu gryutumu pōrvariet paleidzeja jō dziļo ticeiba , dorba un tyvōkō mīlesteiba.Gaišā pīmiņā jū paturēs draudzes, bejušī kūristi, vysi kam beja gūds pazeit šū izcylū cylvāku.
 

Pēdējās izmaiņas: Aug 22 2017 13:07

Atpakaļ

IESKATS KUPRAVAS VĒSTURĒ. 

  20.gs. pirmajā pusē Kuprava bija pazīstama kā maza mežu un purvu ieskauta dzelzceļa stacija pie Rīgas-Pitalovas dzelzceļa līnijas[izveidota 1916.g.]. Tā 1926.gadā bijusī Viļakas muižas zeme tika sadalīta apbūves gabalos. 1927.gadā jauno apmetni apstiprināja par ciemu. 1935.gadā tajā dzīvoja tikai 73 iedzīvotāji, bija 10 viensētas.

  1974.gadā Kuprava ieguva pilsētciemata nosaukumu, 1999.gadā-pagasta nosaukumu, pagastā jau dzīvoja 845 iedzīvotāji, privātmājās- 98 ģimenes, dzīvokļos -743 ģimenes.

Kupravas pagastā ir Āzīšu [Mālberga] ezers, upe Balupe, ved tranzītceļš ''Viļaka-Liepna-Alūksne'', dzelceļa līnija''Rīga-Pitalova''[slēgta], kādreiz darbojās arī dzelzsceļa stacija, kura dibināta 1904.gadā.

1925.gadā tika izveidota Kupravas kapsēta[saukta Agates vārdā].1928.gadā nodibinājās Kupravas Romas katoļu baznīca, kura darbojas arī pašlaik.

1899.gadā Kupravā tika nodibināta četrgadīgā skola, 1920.g. vēl cita, 1979.g. Kupravas pamatskola.

1953.g.15.novembrī dibināta Kupravas bibliotēka. Ambulance tika dibināta 1947.g, 1928.gadā-aptieka, tās darbojas arī pašlaik.1910.g. tika dibināts pasts.

No 1971.-1992.g.darbojā Kupravas drenu un cauruļu rūpnīca, kuras jauda bija 6,6 miljoni cauruļu, 6,5 milj.ķieģeļu.

30.gados izveidojās Kupravas mežniecība[ar 90.g. nedarbojas]. 40.gados tika izveidoti Brāļu kapi, kuri atrodas pagasta teritorijā.

1999.gadā pagastā darbojās individuālie uzņēmumi:''JAT'', MVVS'', JŪRA'', KALME UN CO'', ZOMBI'', Kupravas aptieka'', ''Aidars'', ''Trīs zaķīši'', tad darbojās SIA :''TĀRAVA'', ''LINDA'', ''TURĪBA'',''MEDIS'', ''Reta Wood Indrustries'', ''Z.S.Loks''.