Lazdukalna bibliotēka

BĒRNU, JAUNIEŠU UN VECĀKU ŽŪRIJA

Par programmu

No 2001. gada Latvijā veiksmīgi darbojas lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija". Tā ir LR Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas finansēta Bērnu literatūras centra iniciatīva, ko raksturo visplašākais aptvērums. Programma tiek īstenota ikvienā Latvijas novadā un, kopš 2007. gada, tā ir pieejama arī ārpus Latvijas robežām. Katrai vecuma grupai ieteiktās grāmatas lasa un vērtē bērni, jaunieši, no 2012. gada – arī pieaugušie. Tādējādi, rādot priekšzīmi bērniem, par žūrijas ekspertiem ir kļuvuši daudzi vecāki, vecvecāki un skolotāji.

Kopš pirmsākumiem, kad programmā piedalījās ap 100 dalībnieku, tā ir piesaistījusi lasītāju tūkstošus. 2018. gadā programmā bija ap 20 000 lasītāji no 630 Latvijas bibliotēkām un skolām, kā arī 57 latviešu diasporas centriem citās pasaules valstīs.

Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību.

Galvenie programmas norises posmi

1. Bibliotēkās, kas pieteikušās dalībai programmā, nonāk aktuālāko grāmatu kolekcija. Grāmatas tiek iepirktas gan par valsts, gan pašvaldību, gan sponsoru līdzekļiem. Kolekcijā ir pieredzējušu un profesionālu bērnu un jauniešu literatūras ekspertu ieteiktas grāmatas.
  2. Skolās un bibliotēkās parādās lasīt rosinoši plakāti, infolapas ar aicinājumu: "Lasi un vērtē!", skolotāji un bibliotekāri mudina bērnus un vecākus iesaistīties lasīšanas sacensībā.
  3. Līdz janvāra beigām dalībnieki izlasa sešas izvēlētās vecuma grupas grāmatas un aizpilda elektronisko grāmatu novērtēšanas anketu. Pēc anketas aizpildīšanas viņi saņem balviņu, aicinājumus no bibliotēkas piedalīties dažādos pasākumos, braukt ekskursijās, kā arī citas vietējās sabiedrības sarūpētas atzinības balvas.
  4. Aizpildīto anketu rezultāti tiek apkopoti Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā. Pavasarī Rīgā notiek Lielie lasīšanas svētki. Tajos piedalās aptuveni 800 lasītāji no visas Latvijas. Svētkos tiek sumināti iecienītāko grāmatu autori, ilustratori, tulkotāji, izdevēji un aktīvākie lasītāji.
  5. Tēviem, kuri kopā ar bērniem lasa grāmatas un piedalās Vecāku žūrijā, ir iespēja vinnēt loterijā teātru biļetes, žurnālu abonementus, bezmaksas ieeju visai ģimenei kādā muzejā, atpūtas parkā vai zinātnes centrā. Aktīvās mātes – lasītprieka vēstneses Vidzemē, Kurzemē, Zemgalā, Latgalē un Rīgā/Pierīgā, Lielajos lasīšanas svētkos saņem dāvanā interesantas grāmatas.
  6. 2017. gada septembri visā valstī tika uzsākta Skaļās lasīšanas sacensība. 5. un 6. klašu skolēni sacenšas par ceļojošo kausu un lasīšanas čempiona nosaukumu.

*Informācija izgūta no Latvijas Nacionalās bibliotēkas